Yeraltındaki En Esrarengiz , En Gizemli 5 Eski Yapı ( İskoçya Türkiye Tüneli )

Bu belgesel videosunda Yeraltındaki En Esrarengiz , En Gizemli 5 Eski Yapı ( İskoçya Türkiye Tüneli ) incelenmiştir.İyi seyirler...

KANALIMA ÜCRETSİZ ABONE OLUN: https://www.youtube.com/channel/UCaGa...
Facebook' tan Takip Etmek İçin► https://www.facebook.com/mychannel12

5-Chauvet Mağarası:Fransa’nın güneyinde yer alan Chauvet Mağarası 1994’te Jean-Marie Chauvet tarafından tesadüfen keşfedildi. Tahminen bir doğal afet sonucu girişi kapanmış olan mağaraya uzun uğraşlardan sonra girmeyi başardı.Mağaranın içlerine doğru ilerleyince at, aslan, bizon ve bazı tarih öncesi hayvanların çizili olduğu 442 figür ve bazı hayvanların kafataslarıyla karşılaştı.Mağaradan örnek alınıp yapılan karbon testler sonucu, çizimlerin yaklaşık 32 bin yıllık geçmişi olduğu anlaşıldı.Çizimlerde en çok dikkati çeken özelliklerden biri, bu kadar eski oldukları halde yer yer çok zarif gölgelemelerin ve perspektifin kullanışmış olmasıdır.Bulunduğunda girişi kapalı olduğu için tamamen izole kalmış olan mağara, 2014’te UNESCO tarafından korumaya alınmıştır.
4-Actun Tunichil Muknal Mağarası:Meksika’daki San Ignacio kenti yakınlarındaki Belize ormanlarının içinde tesadüfen keşfedilen bu sıradışı mağaraya, kum saati şeklindeki girişini ve buz gibi soğuk ve karanlık bir suyu aşarak ulaşabiliyorsunuz.Maya Uygarlığı kalıntılarının bulunduğu bu yer argeologlar için çok önemli.Mayalıların bu mağaranın bir bölümünde dini ritüellerle insan kurban ettiği tahmin ediliyor ki, bu tahmini doğrulayabilecek çok sayıda insan kalıntısı mağarada bulunuyor.Bu insan kalıntıları içersinde en çok dikkat çeken kalıntı ise daha 18 yaşlarında kurban edilmiş bir genç kıza ait.
3-Derinkuyu:Kapadokya’daki 36 yeraltı şehrinin en büyüğüdür.Kapadokya bölgesinin jeolojik oluşumu sayesinde inşa edilmiş 8 katlık bu yeraltı şehrinin geçmişinin M.Ö 3000li yıllarına kadar ulaştığı sanılmakta. Özellikle savaş zamanında sığınılan,aynı anda 20.000 kişiyi barındıran Derinkuyu’nun ilk yerlileri Asur kolonilerine kadar uzanır. 2.yy’da ise Roma İmparatorluğu’ndan kaçan ilk Hristiyanlar Kapadokya’ya gelerek buraya yerleşmişlerdi.Girişleri kolayca farkedilemeyecek şekilde yapılmış bu şehre saklanarak birçok yapı inşaa ettiler. Yaklaşık 83 metre derinliğindeki şehrin içinde okul, kilise, şaraphane, ahır, su kuyusu ve daha birçok yapı bulunmaktadır. 1967’de turizme açılan yeraltı şehrinin halen yüzde 10’u kullanılabilmektedir.

2-Hypogeum of Hal Saflieni:1992 yılında Malta’nın Paola şehrinde yerin 10 metre altında keşfedilen bu yapı günümüzden yaklaşık 6000 yıl önce 3 katlı olarak inşa edilmiştir.İlk yapılış amacı bilinmemekle birlikte, bir zamanlar tapınak veya mezar olarak kullanıldığı düşünülüyor.Öyle ki, içeride yaklaşık 7000 insanın kemik parçaları bulundu.Onlarında tıpkı Mayalar gibi ayinlerle kurban edildikleri düşünülüyor. Ayrıca oldukça geniş olan bu yapının içi ses daha koyu olsun diye tamamen karanlık yapılmış. Ayinlerde söylenen ilahiler düz tonda olsun diye etkileyici bir akustik oluşturan özel bir karanlığı bulunuyor.
1-İskoçya’dan Türkiye’ye Tünel İddiası:Alman arkeolog Heinrich Kusch bir kitabında, Avrupa kıtasının hemen her köşesinde Neolotik yerleşimlerin altlarında tüneller bulunduğunu söylemiş, hatta bu tünel ağının İskoçya’dan bugünkü Türkiye topraklarına kadar uzandığını iddia etmişti.Günümüzden yaklaşık 12 bin yıl önce yapılan tünel ağının bazı parçalarının ilk günkü gibi sağlam olduğunu söyleyen arkeolog, Bavyera bölgesinde bulunan 700 metrelik bir tünelle Avusturya’nın Styria bölgesinde bulunan 350 metre uzunluktaki bir tünelin bu ağın parçaları olduğunu öne sürmüştür.Kusch’a göre, 70 cm çapında olan ve solucan deliklerini andıran bu tünellerin bazı noktalarında oturma yerleri, erzak depoları ve barınma odaları bulumakta.Alman arkeolog Anadolu topraklarına kadar uzanan ve bugünün otoyollarının işlevini gören bu tünellerin yırtıcı hayvanlardan ve kötü hava koşullarından korunmak için yapıldığını söylemekte.
----------------------------------------­-
Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/b...

Vidbb

Vidbb.com is a free music search engine from youtube. Watch and download free mp3 and mp4 from youtube.

Last watched

Vidbb.com indexes only links to video materials, which are public and free of charge at youtube.com. Administration Vidbb.com not endorse any user submission, and expressly disclaims any and all liability in connection with user submissions.