Tarihi Video - Eşref Bitlis Talabani ve Barzani ile Buluşuyor - 1992

1992 yılında Dönemim Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis, Kuzey Iraklı Kürt liderler Mesut Barzani ve Celal Talabani'yle Ankara'da görüşüyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın hafta sonu Diyarbakır'a yapacağı ziyaret sırasında görüşeceği Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne 21 yıl önce gelirken, dönemin Jandarma Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis tarafından, bugünkü Irak Cumhurbaşkanı ve Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani ile birlikte ağırlanmıştı.

Türk Silahlı Kuvvetleri, 1992 yılı Ekim ayında Kuzey Irak'ta PKK'ya yönelik ilk büyük sınır ötesi operasyonu yaptı. Türkiye operasyonlardan sonuç alabilmek için Kuzey Irak'taki önde gelen Kürt liderler Kürdistan Yurtsever Birliği Celal Talabani ve Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesut Barzani'nin peşmerge güçlerinin de destek vermesini istedi. Dönemin Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis, 1992 yılı aralık ayında Barzani ve Talabani ile Kuzey Irak'ta, kısa süre sonra Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde görüştü.

Turgut Özal'ın Cumhurbaşkanı olduğu dönemdeki bu görüşme ardından iki Kürt grubu bir süre PKK'nın karşısında durmuş, sınır karakollarının yapımına ağırlık verilmişti.

Geçen 21 yıl içerisinde Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis, uçak kazasında şehit düşmüştü.

Mesut Barzani, bu ziyaretten sonra Ankara'ya birçok kez gelirken, Diyarbakır Havaalanı üzerinden birkaç kez Avrupa ülkelerine gitmişti. Mesut Barzani 21 yıl sonra Diyarbakır'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşürken Güneydoğu'da resmi düzeyde ikinci kez temasta bulunmuş olacak.

Vidbb

Vidbb.com is a free music search engine from youtube. Watch and download free mp3 and mp4 from youtube.

Last watched

Vidbb.com indexes only links to video materials, which are public and free of charge at youtube.com. Administration Vidbb.com not endorse any user submission, and expressly disclaims any and all liability in connection with user submissions.