Dr. Nihat Okçu - Mide rahatsızlığımdan dolayı göğsümde ağrı oluyor, ne yapabilirim?

Soru ve yorumlarınız için,
www.sindirimuzmani.tv adresini ziyaret edebilirsiniz.
Mide rahatsızlığımdan dolayı göğsümde ağrı oluyor, ne yapabilirim?

Mide rahatsızlığı olan kişilerin göğsünde de şikâyeti varsa, göğsünde yanması varsa bu göğüs kısmında ağrı varsa tabi bazı hastalıklar o organı ilgilendirir ama etraf doku ya da diğer komşu organlarda yayılma yapabilir, örneğin hastada hem midesinde ağrı var yanma var, hem de göğsünde yanmalar ağrılar oluyorsa burada bir reflü hastalığından şüphe etmemiz lazım.

Reflü ne demek buna biz tıpta gastroözofajiyal reflü hastalığı diyoruz. Yani mide asidinin yukarıya doğru yemek borusuna doğru gelmesi. Bazen de bu durumda gıdalarda ağza gelir, yemek borusuna gelir bu reflü hastalığıdır. Dolayısıyla reflü hastalığında hakikatten göğüs bölgesinde, bazen kalp ağrılarını bile taklit edebilen şiddetli ağrılar olabilir.

Göğüste yanmalar olabilir. Yemekten sonra mideden ağza doğru gelmesi şikâyeti olabilir, bu durumda mutlaka reflü hastalığından tipi reflü hastalığı dediğimiz şeyler yani göğüs bölgesinde yanma, gıdaların ağza doğru gelmesine tipik reflü deriz ve bu durumda mutlaka hastayı takip etmemiz lazım hastaya gerekirse tetkik yapmamız gerekir gerekmezse bir ilaç tedavisi yapıp hastayı izlememiz gerekiyor.

Vidbb

Vidbb.com is a free music search engine from youtube. Watch and download free mp3 and mp4 from youtube.

Last watched

Vidbb.com indexes only links to video materials, which are public and free of charge at youtube.com. Administration Vidbb.com not endorse any user submission, and expressly disclaims any and all liability in connection with user submissions.